Hepimizin araştırmaları, deneyimleri sonucu seneler içinde mükemmelleştirdiği bir cilt ve saç bakım rutini var. Eğer yoksa bile, hepimiz tam da bunun için uğraşıyoruz! Farklı kremler, serumlar, şampuanlar deniyor, duyduğumuz bakım tüyolarını deniyoruz. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları, düzenli egzersiz, zihinsel ve ruhsal iyi olma hali ile bu rutinleri destekliyoruz. Bakım rutinlerimiz yoğun günlerde kendimize ayırabileceğimiz tek zaman dilimi olarak yardımımıza koşarken geri planda, her daim kendimize duyduğumuz şefkati ve sevgiyi de besliyor. Peki, böylesi güçlü ritüelleri neden sadece baş bölgemizde bırakıyoruz? Gerçek anlamda tüm yükümüzü taşıyan, köklenmemizi, hareket etmemizi sağlayan ayaklarımız, en az cildimiz ve saçlarımız kadar şımartılmayı hak ediyor. İşte sadece 5 adımda iyi sonuçlar elde edeceğiniz ayak bakım rutini!


1.

Ayak banyosu

Ayakları sıcak suya sokmak sertleşmiş derilerin yumuşamasına yarar. Yeterince büyük bir kabın içine sıcak su, rahatlatıcı lavanta uçucu yağı, kimyasal peeling etkisi yaratan limon yağı, kasları gevşeten magnezyum takviyesi veya vücudun PH dengesini destekleyen ve toksin atımını hızlandıran epsom tuzu katın. Ayaklarınızı minimum 20 dakika bu rahatlatıcı suda bekletin. Bu adımı istediğiniz sıklıkla yapabilirsiniz. İçerisinde yüksek mineralli tuzlar, kil ve nemlendirici gül özleri bulunduran bir banyo tuzu kullanmak, ayak banyonuzu bir üst seviyeye taşıyacak. 

ABTIRA GARDEN
KEŞFET

BLUSH
KEŞFET

2.

Ölü derilerden arınma

Yumuşayan ayaklar fiziksel bir peeling ile ölü derilerden arınmaya daha elverişli olur. Sıcak su banyosundan sonra bir ponza taşı yardımıyla veya büyük partiküllere sahip bir peeling ile ayaklarınızı sertleşen ve kuruyan topuk bölgesine yoğunlaşarak ovmaya başlayın. Bunu yaparken, özellikle ponza taşı gibi bir peeling aleti kullanıyorsanız çok sert olmamaya özen gösterin. Her ayağa en fazla 1 dakika ayırın. Bu işlemi duş aldıktan hemen sonra da yaparak günlük rutininize ekleyebilirsiniz.


3.

Peeling etkisi

Aynı cilt rutininde olduğu gibi ayak bakımında da fiziksel peeling ürünlerinin yanı sıra kimyasal peelingleri kullanmak hızlı ve uzun soluklu sonuçlar elde etmeyi sağlar. Salisidik asit, ürea, laktik asit veya çay ağacı yağı içeren ürünler, cildin en alt tabakalarına doğru emilerek ölü derilerin atılmasını ve yeni, sağlıklı, yumuşak derilerin çıkması destekler.

HOMEMADE AROMATERAPİ
KEŞFET

ABTIRA GARDEN
KEŞFET

4.

Yoğun nemlendirme

Düzenli olarak ayakları nemlendirmek her daim sağlıklı ve yumuşak görünen ayakların en kolay yoludur. Gece yatmadan önce bol miktarda kremi ayaklara sürüp üzerine pamuklu bir çorap giymek ayaklarınızı nemlendirmeye yardımcı olur. Bir gece boyunca nem maskesi görevi görecek bu uygulama, sabah yumuşacık ve neme doymuş ayaklarla uyanmanızı sağlayacak. 


5.

Suya kolajen desteği

Cilt ve saç sağlığında olduğu gibi yumuşak ve güzel görünen ayakların çözümü de her gün yeterli su tüketiminde geçer. Her gün en az 10-12 bardak su içmeye özen gösterin. Suyunuza cildin elastikiyetini ve esnekliğini borçlu olduğu kollajeni takviye olarak eklemek yüz, saç ve ayak bakımı rutinlerinizin içeriden desteklenmesini sağlar.

COLLAJEUNE
KEŞFET

BLOOM SHOP