Bütüncül beslenme sadece fiziksel yararlarından öte, kişinin ruh halini, duygularını, düşüncelerini kısacası bütün yaşam kalitesini iyileştirebilme gücüne sahip. Beslenme sadece doyma veya anlık hazlar yaşama için değil, bedenin, duyguların, düşüncelerin, kalbin, iç benliğin ve spiritüelliğin bir başka deyişle tüm varlığın güçlenmesi için bir araca dönüşebilir. Kadim bilgilere göre vücutta bulunan 7 farklı enerji tipinin, farklı fiziksel ve ruhsal durumlara karşılık olduğu çakra sistemi, beslenmenin sadece bedende kalmadığı bu anlayışta yol gösterici olabilir. İyi görünmek, iyi hissetmek ve iyi düşünmek aynı zamanda enerji seviyelerini yükseltmek, çakraları dengeleyen besinler ile sağlanabilir.

Çakra dengesinizi yitirdiğinde ne olur?

Çakralarımız, vücudumuzdaki enerji merkezlerini harekete geçirirler. Çakralarımız açıkken kişisel enerji alanımız düzgün çalışır, kendimizi enerjik ve sağlıklı hissederiz. Her çakra vücudumuzun farklı bir bölgesini ve hayatımızın farklı bir alanını yönetir. 7 çakramızın herhangi birinde oluşacak bir dengesizlik, fiziksel sağlığımızın bozulmasına ve hayatımızın ilgili alanında terslikler yaşamamıza neden olabilir.

Çakra dengeleyen yiyecekler ile gökkuşağı diyeti

İyi haber şu ki; fiziksel sağlığınızda herhangi bir bozulma meydana gelmeden çakralarınızı temizlemeniz, şarj etmeniz ve dengelemeniz mümkün. Doğru yiyecek tercihleri yaparak çakralarınızı ve hayatınızı iyileştirmeye başlayabilirsiniz. Gökkuşağı diyeti sadece vücudunuzu sağlıklı kılmakla kalmaz, çakralarınızın da dengelenmesini sağlar. İster kilo vermek isteyin, ister enerjinizi yükseltmek; doğru gıda tercihleri ile bunların hepsini başarabilirsiniz. İşte vücudunuzdaki 7 çakranın dengede kalması ve enerjinizin iyileşmesi için tüketmeniz gereken tüm gıdalar:

1. Kök çakra açan yiyecekler

Kök çakranız sizi fiziksel dünyaya bağlayan kapıdır. Kök çakra kapalı olduğunda kendinizi güvensiz ve stresli hissedersiniz. Kök çakrası güven duygusunu, hayatta kalma güdüsünü ve istikrarı kontrol eder. Rengi kırmızıdır. Sağlıklı olarak aktığında “ayaklarının üzerinde durma” hissi sağlar. Enerjisini topraktan alır. Besinlerle dengelenmesi en kolay çakra bu yüzden kök çakradır.

 • Sebzeler: Pancar, sarımsak, zencefil, şalgam, patates, soğan ve havuç gibi kök sebzeler. Bunları zeytinyağı ve tuz ile kavurarak lezzetli bir öğün yaratabilirsiniz.
 • Protein: Kırmızı et. Eğer vejetaryen ya da vegansanız kırmızı et yerine kırmızı fasulye, kırmızı mercimek, tofu, yerfıstığı ezmesi ya da yumurta tercih edebilirsiniz.
 • Sağlıklı tohumlar: Bulgur, karabuğday, yulaf. Her zaman tam tahılları tercih etmeye özen gösterin.
 • Kırmızı meyveler: Kırmızı elma, karpuz, nar ve orman meyveleri.
 • Baharatlar: Frenk soğanı ve kırmızıbiber.
 • İçecekler: Rooibos ve hibiscus çayları.

2. Sakral çakra açan yiyecekler

Sakral çakranız duygularınızı ifade etmenizi sağlar. İlişki problemleri, yaratıcılık tıkanmaları ve kontrolü kaybetme duygusu, sakral çakranızın kapalı olduğuna işaret eder. Rengi turuncudur. Üreme organlarının sağlığı ile ilişkili olan sakral çakra dengede olduğu zaman dinamiklik, esneklik, yaratıcılık ve tutku hissi getirir.

Sebzeler: Havuç, biber, balkabağı. Bu sebzeleri pişirirken iyileştirici enerjiyi artırmak için zerdeçal, zencefil veya kimyon gibi baharatlar ekleyebilirsiniz.

Turuncu renkli tatlı meyveler: Kavun, mango, balkabağı, portakal.

İçecek: Su.

Temiz sıvılar: Çay, tavuk suyu gibi temiz sıvılar. Çayınıza tarçın, vanilya veya bal ekleyebilirsiniz.

3. Solar plexus çakrasını açan yiyecekler

Karın çakrası iradeyi, hırsı, özgüveni ve kişisel gelişimi kontrol eder. Rengi sarıdır. Sinir sistemi ile bağlantılı olan karın çakrasından enerji sağlıklı bir şekilde aktığı zaman kendine güven, liderlik yeteneği artar, hayatın bir amacı ve gidişatı olur. Bu çakranın dengesi ya da dengesizliği özgüvenimizi doğrudan etkiler. Solar plexus çakrası kapandığında kendimizi aşırı derecede eleştirir ve hayatımızın farklı alanlarında reddedilme korkuları yaşarız.

 • Sarı renkli meyve ve sebzeler: Sarı biber, mısır, limon ve muz.
 • Kompleks karbonhidratlar ve tam tahıllar: Tam tahıllar, esmer pirinç, keten tohumu ve ay çekirdeği.
 • Sindirime yardımcı gıdalar: Kefir, kombucha, yoğurt.
 • İçecekler: Papatya çayı, nane çayı, zencefil çayı.

4. Kalp çakrasını açan yiyecekler

Kalp çakrası bizim sevgi ile aramızdaki enerji akışını sağlayan kapıdır. Kalp çakrası sevgi, aşk, merhamet, bağışlama, kabul etme duygularını besler. Bu kişinin hem kendisine hem de başkalarına duyduğu hislerdir. Rengi yeşildir. Dengesizlik halinde başka insanları hayata alamama, kabul edememe yaşanır.

 • Yeşil yapraklı sebzeler: Kale, marul, ıspanak, brokoli, taze fasulye ve diğer yeşil yapraklılar.
 • Yeşil alkali meyveler: Misket limonu, yeşil elma, avokado.
 • İçecekler: Yeşil çay.
 • Baharatlar: Fesleğen, kekik, kişniş.

5. Boğaz çakrasını açan yiyecekler

Boğaz çakrası iletişimi, dürüstlüğü, kişinin kendini ifade etme, düzgün açıklayabilme ve anlaşılabilme yetisini kontrol eder. Fiziksel karşılığı da kulak, burun, boğaz, tiroit bezleri, ağız ve diş sağlığıdır. Rengi mavidir. Ether isimli akışan, sıvı, görünmez bir elementle yönetildiği için sıvı yiyecekler ve içecekler bu çakrayı besler. Bu çakra kapandığında kendimizi iradesiz hissederiz.

 • İçecekler: Taze meyve suları ve bitki çayları.
 • Meyveler: Yaban mersini gibi mavi renkli meyveler, elma, şeftali, armut, kayısı, erik.

6. Üçüncü göz çakrasını açan yiyecekler

Üçüncü göz çakrası olarak da anılan göz çakrası içgüdüleri, sezileri, duyuları yönetir. Enerjisini ışık elementinden alır ve rengi mordur. Duygu durumu üzerinde güçlü bir etkisi olan göz çakrası mor renkli lahana, orman meyveleri, erik, üzüm, incir, patlıcan gibi besinlerle ve mod yükseltici kafein, çikolata, kakao gibi gıdalarla dengelenir. Beslenmenin yanı sıra göz çakrasında yaşanan dengesizlikler çoğu zaman ışıksızlıktan yani yeterince güneş görmemekten gelir. Güneşlenme süresini arttırmak, kış aylarında ise “iç ışığı” meditasyon ile bulmak beslenmeye eşlik etmelidir. 

 • Kuruyemiş, bakliyat ve tohumlar: Çiğ ceviz, çiğ badem, haşhaş tohumu.
 • İçecekler: Su.
 • Metal detoksu yapan gıdalar: Tam tahıllar ve mantar.
 • Mor gıdalar: Goji meyvesi, acai meyvesi, üzüm, böğürtlen.

7. Taç çakra açan yiyecekler

Başın en tepesinde bulunan taç çakra varlığımızın gözle görülemeyen, elle tutulamayan ruhani kısmını oluşturur. Bilinçten enerjisi alan taç çakranın rengi lila veya beyazdır. Bu çakra fiziksel dünya ile bağdaşmadığı için herhangi bir besin dengelenmesinde yardımcı olmaz. Aksine yemek yemeyi bırakmak, yani aralıklı oruç yapmak bedenin, zihnin ve ruhun detoks sürecine girmesine ve taç çakranın güçlenmesine yarar. 

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP