YAZAN: ECE ÖZEL

Hayat, inişler ve çıkışlardan ibaret. Hiçbir zaman lineer gitmeyen, belki çalkantılı denebilecek bu yaşama halinin dengesi, aslında bu inişlerde ve çıkışlarda. Hayatın doğal akışında oradan oraya savruluyoruz. Her şey yolunda giderken bazen başımıza öyle bir şey geliyor ki tüm rutinlerimiz kayboluyor. Bazı inişler, çıkışlara giden yol oluyor. Yazar Debasish Mridha şöyle diyor, Hayatın inişleri ve çıkışları vardır. Kalktığınızda manzaranın tadını çıkarın. Düştüğünüzde, varlığınızın ruhuna dokunun ve güzelliği hissedin. Hayatın iniş çıkışları ile başa çıkma şeklimiz zihinsel sağlığımıza katkıda bulunurken yaşam kalitemizi de belirliyor. Peki, hayatın akışına kapılmak mı yoksa bu akışı iyi yönetebilmek mi önemlidir? Hayatın iniş çıkışları ile başa çıkmanın yollarını derledik!


Neden hayatın inişleri de sizi motive etmesin?

Hayatın olumsuz yönlerini pozitife çevirebilmek bazen bizim elimizde olabilir. Tepetaklak düştüğünüzü hissettiğiniz zamanlarda negatifliklerin üzerinde durmak yerine, bunu kendinize hedef belirlemekte fırsat olarak görebilirsiniz. Bu zamanlarda farkındalık ile hareket ederek sorumluluk almak, kendinize yeni hedefler belirleyerek belki de en iyi versiyonunuzu bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

1. İşler ters gittiğinde başkalarını suçlama dürtüsünden kaçının

İşler ters gidebilir, bu hayatın bir parçası. Böyle zamanlarda bir başkasını suçlamak, bir durumu sebep göstermek bazen kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlasa da uzun vadede size iyi gelmeyecektir. Başkalarını suçlama dürtünüze karşı koyun. Böyle durumlarda; sebepleri fark edin, öğrendiklerinize ve çıkardığınız derslere bakmaya çalışın.

2. Hayatın küçük anlarına odaklanın

Üzgün hisseden bir arkadaşınızı güldürmek, destek olmak, gönüllü yardımlar yapmak gibi hayatın içindeki küçük ve pozitif olayları hafife almayın. Enerjinizin bir kısmını böyle anlara vermek ve bu anların değerini anlayabilmek, yaşamınıza küçük anlamlar ve mutluluklar katmanızı sağlarken hayatın inişli ve çıkışlı yapısı ile başa çıkmanıza yardımcı olacak.

3. Yazı rutinleri oluşturmayı deneyin

Muhteşem bir edebi dille kitap yazmaktan bahsetmiyoruz! Sabah uyandığınızda, önünüze bir defter, elinize bir kalem alarak deneyimleriniz, düşünceleriniz ya da o an aklınızdan ne geçiyorsa yazmayı deneyin. Düzenli yazı rutinleri oluşturmak, çevrenizde olup bitenleri, aklınızda olanları daha net görmenize ve anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede günlük hayatın hızlı akışında karşılaştığınız sorunları daha yakından görebilir, çözme aşamasına daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

4. Doğa ile iç içe olun

Bulabileceğiniz yeşillik alanlarda, parklarda, vakit geçirmek, sokakta kedilerle köpeklerle, hayvanlarla iletişim halinde olmak, evinizde bazı iç mekan bitkileri yetiştirmek… Hayatın akışında doğa ile iç içe kalmak, iç huzuru bulacağınız anlar yaratacak. Filozof, yazar ve şair Henry David Thoreau şöyle diyor, Doğaya bilinçsizce teslim olduğumuzda, bizi doğru yönlendirecek ince bir manyetizma olduğuna inanıyorum.”

5. Kahkahalara yer açın!

Yapmış olduğunuz hatalar, tam da eleştirel yaklaşacağınız tutumlarınız gibi konular söz konusu olduğunda kendinize gülmeyi deneyin. Hayatın inişleri ve çıkışları ile başa çıkmanın önemli yollarından biri de hayatın ironilerini yakalamak! Negatif gördüğünüz veya olumsuz baktığınız olaylardaki ironiyi yakalayarak mizah katmak, mental sağlığınızı korumanıza yardımcı olurken stresinizi azaltmak konusunda da size yardımcı olacak.

6. Amacınızın peşinden gidin!

Hayatın veya hayatımızın amacını bulmak aslında oldukça korkutucu bir cümle olabilir. Fark etmesi zaman alsın ya da almasın, buna hayattaki tek bir amacınızın peşinden gitmek gibi bakmak yerine, aslında önemsediğiniz, size yaptıkça iyi gelen, sevdiğiniz, öğrenmeyi çok istediğiniz, sizi tatmin eden, sizin ya da insanların ihtiyacı olan vb. konular hakkında kafa yormak olarak bakmaya çalışın. Henüz bir amacınız yoksa da neden hayatın ve keşfetmenin peşinden merakla gitmeyelim?Ece Özel

İstanbul’da doğan Ece, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra Milano’da Catholic University of Sacred Heart Üniversitesi'nin Medya İletişim bölümünden mezun oldu. Kendisini en iyi yazı yazarak ifade ettiğini keşfetmesiyle okumaya ve yazmaya olan ilgisi artan Ece, Live to Bloom’da editörlük yaparak okumak, yazmak ve paylaşmak konusunda heyecanına heyecan katıyor....BLOOM SHOP