RÖPORTAJ: BURCU ERBAŞ

“6 temel unsur; hareket, iyileşme, beslenme, nefes alma, uyku ve zihniyeti harmanlayan, bütünsel bir fitness anlayışına sahip Hannes Wallin, Six Senses Kaplankaya bünyesinde birçoğumuzun pek aşina olmadığı bir egzersiz tipini danışanları ile buluşturuyor: Egzersiz fizyolojisi. Kronik hastalıkları iyileştirmek, kişinin atletik performansını arttırmak ve bütünsel bir iyi olma hali kazandırmak için yüksek teknolojiden faydalanan Wallin’e egzersiz fizyolojisini ve motivasyon sırlarını sorduk.


Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Six Senses Kaplankaya ailesine Finlandiya’dan katıldım. Lisansımı Finlandiya’da spor yönetimi üzerine tamamladım ve bu sayede spor performans eğitimi, egzersiz testi, koçluk, sağlık danışmanlığı ve Açık Hava Macera Turizmi  konusunda deneyim kazandım. Hindistan, Meksika ve Katar’da konumlanan lüks segment sağlıklı yaşam ve wellness tesislerindeki deneyimlerimin ardından Six Senses Kaplankaya ailesine katıldım.


Egzersiz fizyolojisi nedir, nasıl çalışır?

Egzersiz fizyolojisinin iki temel odağı vardır: Vücudun tek bir egzersiz veya fiziksel aktivitenin akut stresine nasıl tepki verdiği ve vücudun tekrarlanan egzersiz seanslarının kronik stresine, yani egzersiz antrenmanına nasıl uyum sağladığı. Bu konularda çalışmalar yürütüyoruz.

Neden bir egzersiz fizyoloğuna ihtiyacımız var?

Egzersiz fizyoloğu, mevcut hedeflerinize veya sağlık durumunuza uygun bir program geliştirmek için ihtiyaç ve gereksinimlerinizi değerlendirerek hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Çoğu toplumda insanlar giderek daha az haraket etme ihtiyacı ve isteği içine giriyor, bu nedenle gün içinde uzun süre oturmak giderek daha çok  yaygınlaşıyor. Oysa ki; fiziksel aktivite ve egzersizler ile daha iyi bir duruş kazanmak, kan basıncı kontrolü sağlamak, stres yönetimi yapmak ve pozitif ruh hali içinde olmak gibi pek çok fayda elde edebiliriz. Dahası; fiziksel aktiviteler kardiyovasküler hastalıkların ve diyabetin önlenmesinde ve yönetiminde çok  büyük rol oynuyor.

Egzersizlerinizi Six Senses Kaplankaya spor performans laboratuvarında nasıl uyguluyorsunuz?

Six Senses Kaplankaya’da vücut kompozisyonu takip sisteminin altın standardı olan COSMED BOD POD‘a sahibiz. Bu aletler hava deplasman teknolojisini kullanarak yağ kütlenizi ve yağsız kütlenizi ölçebiliyor. Ayrıca bize vücudun 24 saatlik periyotta sadece normal vücut fonksiyonlarını sürdürmek için ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğunu gösteren RMR’yi yani dinlenme metabolizma hızını da söylüyor. Kilo vermek isteyen misafirler için beslenme programları planlarken RMR oldukça yardımcı oluyor.


Koşu bandında koşarken kullanılan oksijen hacmini hesaplayan COSMED CPET ekipmanı sayesinde ise konukların fitness değerlendirmesi gerçekleştiriyoruz. Bu test sonuçları, kardiyorespiratuar uygunluk seviyelerini ve maksimum aerobik kapasitelerini belirlememize yardımcı oluyor.

Kondisyon değerlendirmesinin bir parçası olarak Fonksiyonel Hareket Değerlendirmesi yapıyoruz. Bu sayede misafirin hareketliliği, stabilitesi, koordinasyonu, dengesizliği ve zayıf alanları hakkında bilgi ediniyoruz. Tüm bu testlerin sonuçları misafirin zayıf yönlerini geliştirecek bir egzersiz programı oluşturmamızı sağlıyor.

Fiziksel egzersiz planları ile beraber hangi bütünsel uygulamaları göz önünde bulunduruyorsunuz?

Fiziksel egzersiz planları oluştururken zinde olmayı ve iyi hissetmeyi sağlayacak tüm boyutları dikkate almalıyız. Fitness için 6 temel unsuru içeren bütünsel bir yaklaşımım var: hareket, iyileşme, beslenme, nefes alma, uyku ve zihniyet. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek ve hedeflere ulaşmak için tüm bu 6 temel unsur göz önüne alınmalı.

İyi bir ruh haline ulaşmaya yardımcı olmak için programa meditasyon ekleyebiliyoruz. Sağlıklı yaşam tarzı ve rutinler, kaliteli uyku almanıza da yardımcı oluyor. Six Senses Yoga Gurusu Dorelal Singh’in uyguladığı Yoga Nidra aktivitesi tüm vücut gevşemesini arttırarak daha iyi bir uykuyu destekliyor. Pranayama nefes seansı ise kontrollü nefes almanın ve nefes tekniklerini öğrenmenin harika bir yolu!

Egzersiz fizyoloğunun, fizyoterapistten farkı nedir?

Fizyoterapistler; masaj, eklem mobilizasyonu, manipülasyon, akupunktur ve rehabilitasyon egzersizleri gibi manuel yöntemlerle akut kas-iskelet sistemi bozukluklarının teşhisinde uzmandır.

Egzersiz fizyologları ise fitness ve egzersiz programları geliştirerek genel sağlık durumuna, kronik hastalıklardan kurtulunmasına, kardiyovasküler işlevin geliştirilmesi ve vücut kompozisyonunu iyileştirilmesine katkı sağlar.

Egzersizin fiziksel ve zihinsel durum üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri nelerdir?

10 dakikalık kısa bir fiziksel aktivite bile algılarınızı açıp enerji seviyelerini yükseltebilir ve olumlu bir ruh hali yaratabilir. Uzun süreli düzenli egzersiz sağlık durumuna ciddi oranda katkı sağlar. Düzenli egzersiz rutini kişinin özgüvenini arttırır, stres ve kaygısını azaltır. Artı olarak, kalp damar hastalıkları ve şeker hastalığı gibi birçok kronik hastalığın önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Egzersiz fizyolojisi kronik hastalıkların tedavisinde nasıl bir rol oynamaktadır? Bütüncül sağlık anlayışı içinde olduğunu söyleyebilir miyiz?

Kesinlikle, fiziksel aktivite ve egzersiz yaşamın ve sağlığın tüm yönlerini dikkate aldığımızda iyi olma durumunun önemli bir parçasıdır. Düzenli fiziksel aktivitenin sağlığa faydaları yadsınamaz ve yapılan araştırmalar da giderek daha fazla faydasını belgeliyor.

Egzersiz yaparken motivasyonumuzu nasıl arttırırız? Bizimle paylaşabileceğiniz hileleriniz var mı?

  • Hedeflerinizi belirleyin ve ilerlemenizi takip edin.
  • Zevk aldığınız bir aktivite yapın.
  • Fiziksel aktiviteyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. Günün bir saatini belirleyin ve ona bağlı kalın.
  • Günde birkaç kez kısa, yüksek yoğunlukta seanslar yapın.
  • Partnerinizle egzersiz yapın veya bir egzersiz topluluğuna katılın.
  • Yavaşça başlayın ve zamanla performans hedeflerinizi arttırın.
  • Bir fitness takip saati veya bilek bandı alın.
  • Son olarak, fitness başarınızı kutlayın!


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP