Yogaya başlamayı düşünüp Instagram’da birkaç hesap takip ettikten sonra size göre olmadığını düşünüyorsanız, yoga mitlerine hoş geldiniz! Her işte olduğu gibi yogada da tabir yerindeyse “yoga porn” kavramı var. Bu işe yıllarını veren insanlar haliyle son derece esnekler ve pozları (yoga asanalarını) da gelişi güzel çekmek yerine en çekici haliyle sergiliyorlar.

Gerçek olan, yoga vücudunuza daha esnek olabilme kabiliyeti kazandırırken ruhunuzu da iyi gelir. Bu yüzden denemenizde fayda var! Ancak yogayla henüz tanışmayanlar duydukları birtakım mitlere inanarak bu başlangıcı sürekli ertelemekte. Bu yüzden fikrinizi değiştirmek için Amerikalı yoga hocası ve online yoga platformu Gaia.com’un kurucusu, Ashleigh Sergeant soruları listeledik!

Mit 1: Yoga yapmak için esnek ve fit bir bedene sahip olmalısınız

Birçok insan esnek olmadığını düşündüğü için yoga yapamayacağını inanıyor.

Gerçek: Sergeant, vücudun poza dengeli bir şekilde girip poza ve nefese odaklanma halini yoganın fiziksel formu olarak tanımlıyor. Bu yüzden bedeninizin ihtiyaçlarına göre şekillenebilir. Eğer kaslarınız çok sıkıysa, yoga gevşetmenize yardımcı olur. Eğer çok esnekseniz de, yoga güç kazanmanızı sağlar. Bedensel ve ruhsal olarak gevşemenize yardımcı olan yoga sayesinde farklı bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Mit 2: Yoga sadece fiziksel bir uygulamadır

Bir yoga sınıfının dışından, yoga yapanlara bakıp sadece bedenlerini kullandıkları bir egzersiz serisi olarak düşünüyorsanız, yanıldınız!

Gerçek: Yoga, farkındalık geliştirmenize yardımcı olur. Yoga pozlarını yaparken, bilinçli bir farkındalıkla yapmanız sağlanır. Her bir pozda birkaç dakika kalınarak, bedene ve nefese odaklanılır. Böylece zihniniz günlük düşünce trafiğinden uzaklaşarak tek bir eyleme odaklanmaya başlar, kendinize verebileceğiniz en güzel hediye olarak düşünebilirsiniz J Koşarken, yürürken, yemek pişirirken ya da bulaşık yıkarken de yoga yapabilirsiniz diyor Sergeant! Yaptığınız işin her anını bilinçle yaptığınız sürece bu niyete girmişsiniz demektir.

Mit 3: Fit bir beden yoganın başlıca yararıdır

Yoga yaparak fit bir vücuda sahip olabiliriz!

Gerçek: Bazen insanlar yogaya sadece fiziksel gereksinimler için başlar ancak gerçekte yoga sadece fiziksel yararlar sağlamaz. Eğer tek beklenti bu ise kardiyo çalışması ya da farklı sporlar da yapabilirsiniz. Esasen yoganın en büyük faydaları arasında; iyi bir uyku düzeni, stres ve ağrıdan kurtulma, kaygıların giderilmesi ve iyileştirici diğer etkiler yer alıyor. Sergeant, “Fiziksel formumu korumak için koşarım, ağırlık kaldırırım ancak yaşantımı dengelemek için yogadan yararlanırım” diyor.

Mit 4: Yoga, yalnızca yoga matı üzerinde olur

Yoga yaparken mat, tozluk ya da tayt gibi çeşitli eşyalara ihtiyaç vardır.

Gerçek: Yoga bunlardan ibaret değil elbette! Evet bunlar da olsa fena olmaz ama yoga yapmak için bunların hiçbirine ihtiyacınız yok. Örneğin trafiktesiniz, stres patlaması yaşıyorsunuz. İşte hemen orada gevşemeniz gerektiğini fark ederek mini bir yoga uygulaması yapabilirsiniz. Bedeninizi ve nefesinizi kullanarak o an rahatlayabilirsiniz, diyor Sergerant.

Mit 5: Her yoga aynıdır

Bir yoga dersine katılıp, o dersi de sevmediğinize karar verdikten sonra yogayı tamamen hayatınızdan çıkarmayı düşündüyseniz, bir daha düşünün!

Gerçek: Bilinen en büyük mitlerden biri de budur! Halbuki yoganın birçok amacı bulunuyor. Örneğin bir yarayı iyileştirmek istiyorsanız farklı bir yoga uygulaması yapmanız gerekiyor. Eğer öfke ve kininizi bastırmak istiyorsanız başka bir yoga uygulamalısınız. Atletik yoga, terapötik yoga, daha iyi uyku için yoga…gibi birçok amaç için yoga dersi vardır.

Mit 6: Yoga yapmak için bir yoga stüdyosuna gitmek şart

Yogaya yeni başlarken mutlaka bir stüdyo dersine katılmak gerekir.

Gerçek: Sergerant’a göre, bu hiç doğru değil. Elbette bir stüdyoya giderek daha profesyonel ellerden yardım alabilir ve sizinle aynı zevklere sahip yeni insanlarla tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz. Ancak yoga artık cep telefonlarına dahi girdi. Yoga uygulamalarından başlangıç seviyenize uygun olan bir uygulamayı indirebilir, hatta pozları daha detaylı öğrenebilir ve defalarca tekrar edebilirsiniz. Evinizde yoga yapmanın keyfi de bir başka.

Mit 7: Yogada ilerleme, en esneklik gerektiren pozları yapabilme kabiliyeti ile ölçülür

Yoga yaparken baş üstünde duruyorsan, yoga da çok iyi bir noktaya gelmişsin demektir.

Gerçek: Bir dağın tepesine çıkıp “Natarajasana” duruşunu yaparak poz vermek ve bunu da sosyal medyada paylaşmak istiyorsanız böyle düşünmekte haklı olabilirsiniz. Fakat yoga bundan daha fazlasını vadediyor.

(Natarajasan: Tek ayak üstünde durarak diğer ayağı elinizle tutup yukarı kaldırırken diğer elinizle öne doğru uzanılan yoga pozisyonu)

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Greatist, Yoga Journal

BLOOM SHOP