Hedeflediğimiz kiloya ulaşana kadar bazen çok çaba sarf eder ve amacımıza da ulaşırız. Peki çok çaba sarf ederek doğru olanı mı yapıyoruz sizce? Belki de yaşam tarzımızı değiştirip, sadece belli bir dönemde değil her zaman daha dengeli beslenip, egzersiz yapmalıyız!

Evet çok klişe, kulağa da çok sıkıcı gelmiş olabilir! O zaman tercihinizi yapın; belli bir dönem acı çekerek mi kilo vermek yoksa alışkanlıklarınızı değiştirip yaşamdan keyif alarak mı kilo vermeyi tercih edersiniz? Yarından itibaren yaşamınıza dahil edebileceğiniz 7 öneri ile sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olabilirsiniz. Unutmayın ki, “mucizevi” bir diyet yok, mucize olan bir şey varsa o da biz insanlarız!

1. Kendinize bir egzersiz planı yapın! 

Sporu hayatınıza bir sokup bir çıkaranlardansanız, üzülmeyin! Kendinize bir şans daha verin. Adım atarak başlayabilirsiniz.

Eğer spor yapmayı kafaya koyduysanız, çok güzel! Haftada iki ya da üç kez yapılan kardiyo antrenmanı ile sağlığınızı korur ve kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz. Kalorileri yakarken bir yandan da kaslarınızı güçlendirirsiniz.

Eğer dinlenmek istiyorsanız haftada iki gün de yoga ya da pilates yaparak hem formunuzu korumaya yardımcı olabilir hem de yaşama ilişkin farkındalığınızı artırabilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Beyninizi Spor Yapmak İçin Kodlayabilir Misiniz?

2. Her gün bir önceki günden daha iyi olsun!

Her antrenmanda harcadığınız eforu, yürüdüğünüz, koştuğunuz mesafeyi ya da kaldırdığınız ağırlığın miktarını artırın. Sonuçta bu eylem kendinizle yarışmanıza yardımcı olur ve bir de bakmışsınız ki aradan geçen zaman içinde epey yol almışsınız. Tabii bu durum kilolarınıza da yansıyacaktır.

 3. Şekerle vedalaşın

Şeker tüketiminin bir bağımlılık olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Yeteri kadar spor yaptığınızı düşünüp, spor sonrası kendinizi ödüllendirmek için şekerli yiyeceklere hemen sarılmayın! Daha sağlıklı alternatiflerin olduğunu unutmayın! Paketli gıdalardan, tatlandırıcılarda, işlenmiş şeker ve beyaz undan uzak durmanızda fayda var! Hayır diyebilmeyi öğrenin. Unutmayın, hiç ummadığınız bir besinden şeker çıkabilir. Yediklerinizi iyi analiz edin.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Tatlı Krizlerine Son

4. Karbonhidratların yerine protein ve iyi yağlar tüketin

Sıradan karbonhidratlar hem kan şekerinizin hızla yükselmesine hem de hızla acıkmanıza neden olur. Bunun yerine karbonhidrat alımını yüzde 50 oranında azaltarak yerine protein koymayı deneyebilirsiniz. Protein hem tok tutar hem de yağ yakımını hızlandırarak kas yapmanıza yardımcı olur. Kuru meyveleri ve krakerleri, beyaz undan yapılan ekmek ve makarnaları bir kenara bırakın. Sebzelerle dolu bir tabak, ton balıklı salata, sebzeli tavuk çorbası gibi seçenekler yeni beslenme düzeninizin leziz bir parçası olabilir.

5. Alkole veda

Alkol vücut tarafından şeker gibi algılanıyor. Bu da karaciğer ve pankreas başta olmak üzere birçok organımızı yoruyor. Kalorisi bir yana, alkol tüketimi ayrıca vücutta ödeme de sebep oluyor.

6. Egzersiz öncesi ve sonrası beslenmeye dikkat

Karbonhidratları yüzde 50 oranında azaltmamız gerektiğini söylemiştik. Tüketeceğimiz karbonhidratların siyah pirinç, kara buğday (greçka), bulgur ve tam tahıllar olmasına dikkat ederek işe başlayabilirsiniz. Egzersiz öncesinde patates, meyve, fasulye gibi iyi karbonhidratları tüketerek enerji depolayabilirsiniz. Egzersizde bunlara ihtiyacınız olacak. Egzersiz sonrasında ise bu gıdalardan uzak durmalısınız.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Egzersiz Performansınızı Artırın: Nasıl ve Ne Zaman Beslenmeliyiz?

7. Evde pişirin ve planlı yiyin

Evde hazırlayacağınız gıdaları tüketmek sizi bilinmezlerden korur. Nedir bu bilinmezler? Şeker, tatlandırıcılar, aromalar, katkı maddeleri vs. Mümkün olduğunca mevsiminde ve doğal beslenmeye çalışın. Tabii bazı gıdaların dondurulmuşlarını da tüketerek sağlıklı beslenebilirsiniz. Poğaça yerine yulaf ezmeli, peynirli, yoğurtlu bir kahvaltı yapabilirsiniz. Abur cuburlar ve kalorili yiyecekleri tüketmek için kendinize haftada ya da iki haftada bir gün belirleyin. Bu seçilen günde de aşırıya kaçmayın. Böylece hem iştahınız körelecek hem de bu abur cuburların aslında ne kadar tuhaf tadı olduğunu keşfedeceksiniz.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: WebMD, Health Line

BLOOM SHOP