Sevdiğiniz birine sıkı sıkı sarıldığınızda içinizi tarifi kolay olmayan bir mutluluk kaplar, işte o sıcacık hissin mimarı sevgi hormonu olarak bilinen oksitosindir! İnsan ilişkilerini geliştirmeye yardımcı olan, merhamet, fedakarlık, sevgi, bağlılık ve aşk gibi duyguları şekillendiren oksitosin hormonu, belirli bir seviyede artış gösterdiğinde anksiyete hissiyle savaşabilecek kadar güçlüdür.

Bu hormonun stres ve anksiyete karşısındaki üstünlüğünü artırmanın yollarını sıraladık!

İlginizi çekebilir: Mutluluğun Sırrı Bulundu: Dopamin, Serotonin, Endorfin ve Oksitosin Hormonları Ne İşe Yarar?

Oksitosin hormonu ile ilişkili olan alanlar

  • Aşk
  • Libido ve cinsel aktivite
  • Doğurganlık
  • Sosyal ilişkiler
  • Stres ve kaygı

Oksitosin hormonu yukarıdaki ilk dört alanla uyum içerisinde çalışırken son madde olan stres ve kaygı karşısında savaş pozisyonuna geçer. Kişi, fazla stres altında kalarak anksiyete problemi yaşamaya başladığında kortizol hormonu yükselir. Bu esnada oksitosin seviyesinin artış göstermeye başlaması kortizol baskınlığını direkt olarak etki altına alır ve stresi yatıştırır.

İlginizi çekebilir: Kaygı Bozukluğu (Anksiyete) ile Başa Çıkma

Oksitosin seviyesinin yükselmesi hem bedensel hem de zihinsel açıdan faydalıdır. Oksitosin artışıyla birlikte zihin rahatlar, buna bağlı olarak vücut gevşer ve daha kaliteli bir uyku mümkün hale gelir. Strese bağlı olarak meydana gelen hastalıkların riski azalır, kişi kendini daha dinç ve enerjik hisseder. Oksitosin sayesinde güven ve aidiyet duyguları pekişir ve buna bağlı olarak sosyal bağlar gelişmeye elverişli hale gelir.

İlginizi çekebilir: Sevgi Hormonu: Oksitosin

Peki, tüm bu pozitif etkilere ortam hazırlayan oksitosin hormonunu artırmanın yolları neler olabilir?

Hormonlarınızı dengeleyin

Hormonların anksiyeteyle kuvvetli bir bağı vardır. Anksiyeteyi kontrol altına alabilmek için hormon dengesine öncelik vermek gerekir. Örneğin, progesteron hormonunu ele alalım. Progesteronun vücudu sakinleştirici etkisi vardır. Stresi azaltır ve kaliteli uykuyu kolaylaştırır. Bu nedenle progesteron hormonunun düşük olması anksiyetenin artmasına neden olacak sebepler arasındadır. 

Hormon dengesi, doktor kontrolü sonrası çeşitli tavsiye ve uygulamalarla sağlanabilir. Beslenme düzeninin iyileştirilmesi ve zararlı alışkanlıkların bırakılması hormon dengesizliğini önlemeye yardımcı olan doğal yollar arasındadır.

Stresi yönetin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, stresli olduğumuzda kortizol hormonumuz artış göstermeye başlar. Bu hormon, oksitosin hormonunun aktivitesinin azalmasına neden olan en etkili faktörlerden biridir. Stresi yönetebilmek için çeşitli yöntemlere başvurmak mutluluk seviyesinin hormonal anlamda da artış göstermesine yardımcı olacaktır.

Yoga, meditasyon, akupunktur, masaj, rahatlatıcı hobiler, terapi gibi birçok seçenekle stresi kontrol altına alabilmek mümkündür.

Bağırsak sağlığınızı yabana atmayın

Bağırsaklarımızın ikinci beynimiz olduğu söylenir. Bu nedenle bağırsak problemleri yaşıyorsak değişken bir ruh haline sahip olma ihtimalimiz yüksektir. Lifli gıdalarla beslenerek, probiyotik ve prebiyotikleri beslenme düzenine daha fazla dahil ederek, işlenmemiş gıdalar tüketerek ve kaliteli ürünler kullanarak bağırsak sağlığının korunması gerekir. Bağırsak dengesinin hormon dengesiyle de ilişkisi bulunur bu nedenle anksiyeteyle savaşmak adına bağırsağın sağlıktaki yeri ve önemini atlamamak gerekir.

İlginizi çekebilir: Mide ve Bağırsak Sağlığını Destekleyen Beslenme Önerileri

Adaptojenleri deneyin

Adaptojenler beyin ve adrenaller arasında bağ kurarlar. Bu sayede kortizol hormonunu dengeleyerek anksiyete seviyesini azaltmaya yardımcı olurlar. Maca, Rhodiola Rosea, Chaga mantarı gibi faydalı adaptojenler enerji arttırıcı etkilerde bulunurken enflamasyonu önler, bağışıklığı güçlendirir, stresi azaltır ve vücuda sakinlik hissi aşılar.

Altın kök olarak da bilinen Rhodiola Rosea aynı zamanda progesteron hormonunu destekleyici özelliklere de sahiptir. Bu nedenle adaptojenlerin şifalı etkilerine fırsat vererek vücudunuzdaki sevgi hormonu oksitosinin kendine daha fazla alan bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yapılan bilimsel araştırmalar henüz hala oksitosinin nasıl bir teknikle anksiyeteyi yok ettiğini kanıtlayabilmiş değil(*). Ancak bu sevgi dolu hormonun, stres hormonu kortizolu alt edebildiği ve kişiye sakinlik verdiği kesin olarak ortada. Strese neden olan etkileri tespit edip mümkün olduğunca uzaklaşarak, sevdiklerinizle birlikte daha sık vakit geçirip onlara sarılarak, sağlıklı beslenip vücudu hareketsiz bırakmadan oksitosin düzeyinizi yükseltebilirsiniz!

(*) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6361048/

BLOOM SHOP