YAZAN: MİRAY AKIN

Meditasyonun sadece lotus pozisyonunda yapılmadığı bir gerçek, ancak böyle bir mitin de varlığını kabul etmek gerekiyor. Sadece oturarak değil, yürüyerek hatta dans ederek bile meditasyonu hayatınızın her anına dahil edebileceğinizi söylesek? Sizi medite eden pratik hangisi öğrenmek için okumaya devam edin.  


Hareket etmeden asla diyenlerdenseniz

Eğer lotus gibi stabil pozisyonları sevmiyor ve bu şekilde konsantrasyonunuzun bozulduğunu düşünüyorsanız, yürüyerek, dans ederek veya daha küçük adımlar atarak da sizi medite eden pratiği deneyebilirsiniz.

Osho dinamik meditasyon: Kendinizi müziğin ritmine bırakmak istiyorsanız, dinamik meditasyon tam da size göre olabilir. 5 aşamadan oluşan bu meditasyona başlarken hızlı, yoğun ve derin nefesler alın ardından kendinizi bırakın. Bu esnada isterseniz şarkı söyleyebilir isterseniz en sevdiğiniz dans figürlerini yapabilirsiniz. Ardından zıplamayı ve mantranızı tekrar etmeyi unutmayın.

KinHin: Ofiste, stresli bir anınızda veya dışarıda vakit geçirirken bile yapabileceğiniz KinHin meditasyonu, yürüyüşü sevenler için birebir. Nefesinize odaklanarak adımlarınızı atarken, zihin-beden uyumuna da odaklanın.

Tai-Chi: Nefese ve enerjiye odaklanıp, zihin ile koordinasyon kurulan bu meditasyon yöntemi ise Osho kadar hareketli bir meditasyonu sevmeyenler için daha küçük hareketleri ile sizi medite eden pratik olmaya aday. Derin alınan nefes ile birlikte üretilen chi enerjisinin tüm vücuda yayılmasını sağlayan Tai Chi’de Chen, Yang, Wu ve Sun gibi sevebileceğiniz birçok hareket yer alıyor.

Daha durağan olmayı tercih ediyorsanız

Geleneksel yöntemlerden vazgeçmeyenler için de hareketin nispeten kısıtlandığı birçok meditasyon türü bulunuyor. İster ayakta ister oturarak yapabileceğiniz bu meditasyon türlerini denerken, sakinleşmek için tütsülerden ve uçucu yağlardan yardım alabilirsiniz.

Nefes ve mantra odaklı meditasyonlar: Birçok meditasyon türünün yer aldığı nefes ve mantra odaklı meditasyonlar arasında çakralara odaklanma, görselleme, beden tarama, spiritüel, zen, metta, vipassana, transandantal ve mindfulness gibi bilinirliği yüksek türler yer alıyor. Eğer hareketi çok sevmiyor ve oturarak ya da ayakta daha iyi odaklandığınızı düşünüyorsanız, tüm nefesinizin vücudunuza yayıldığı bu meditasyon türlerini deneyebilirsiniz.

Trataka: İster ayakta ister oturarak yapabileceğiniz trataka meditasyonunda ihtiyacınız olan odak bir nesne. Genellikle mum alevinin odak nesne olarak tercih edildiği bu meditasyon türünde, rahat bir pozisyonda otururken gözleri kırpmamaya çalışarak mum alevine odaklanılıyor ve gözün kapandığı anlarda zihinde alevin canlanmasını isteniyor.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP