3 Ocak haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Well to do Global 2022 tüketici wellness trendleri raporu yayınlandı

Küresel wellness trendleri ve haberlerinin önemli kaynaklarından biri olan Well to do Global, 2022 tüketici wellness trendleri raporunu yayınladı. Genel olarak global wellness sektörünü etkileyeceklerini tahmin ettikleri sekiz temel tüketici trendini paylaşan Well to do Global, bu trendler arasında; yeni nesil sağlık takibi, hassas/duyarlı beslenme, çeşitli kapsayıcılık, evde hastane hizmetleri, gezegen sağlığı, doğal kişisel bakım ürünleri ve fitness sektöründe işbirliklerine yer verdi.

Özel olarak fitness’a olan talebin metaverse gibi dünyalarla bir araya gelebileceğinden bahseden Well to do Global, yenilikçi ürün ve spor özelliklerinin, sanal dünyalarda daha fazla karşımıza çıkabileceğini belirtti. Bunun yanı sıra tüketicilerin evlerindeki akıllı yataklardan cep telefonlarındaki beslenme uzmanlarına kadar yeni nesil sağlık takibinden yararlanmak isteyeceklerini de rapora ekledi. 2022’de kişisel bakım ürünlerini sağlıklı yaşam merceğinden yeniden keşfedecek olan tüketicilerin daha iyi sağlık sonuçları elde etmek için kişiselleştirilmiş ve özel beslenme programlarını tercih edeceklerini de belirtti.

Ana akım kimlik “sömürü ve zorbalığının” ötesinde ve yaşam döngüsünün her aşamasında kapsayıcılığı kutlayacak olan tüketiciler, şirkete göre 2022’de gezegenin sağlığına da daha fazla özen gösterecekler. Bilinç seviyesinin giderek artacağını belirten Well to do Global, tüketicilerin günlük seçimleriyle gezegene verilen zararı minimize etmeye odaklanacaklarına ve dünyanın ekosistemini iyileştirmeye destek veren markalarla uyum içerisinde hareket edeceklerine raporunda yer verdi.

Kaynak: Well to do Global

2021 boyunca güzellik alanında en çok aranan kelimeler 2022 trendlerine ışık tutuyor.

2021 senesi için dünya çapında herkesin online arama motorlarını kullanarak en çok araştırdığı, merak ettiği güzellik konuları şu şekilde sıralanıyor:

Aranan trendlerin birçoğunun Tiktok üzerinde ilk defa gündeme gelip ünlü olması da bu sosyal medya uygulamasının güzellik başta olmak üzere spiritüelizm, kişisel gelişim ve sağlık gibi Wellness’ın ana kategorileri üzerindeki etki gücünü gözler önüne seriyor.

Kaynak: British Vogue

Daha çok psikiyatrist ADHD (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) tedavisinde Mindfulness pratiklerini reçetelendiriyor.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olarak bilinen ADHD dahil dikkatini toplamakta, organize olmakta zorlanan ve spektrumda bulunan herkesin Mindfulness pratiklerinin faydalarından yararlanabileceğini söyleyen uzmanlar gittikçe daha fazla bilimsel çalışmada Mindfulness ve ADHD ilişkisini inceliyor. Yapılan en son deneylerden bir tanesi orta şiddette ADHD’si bulunan bireylerin her gün bir tür Mindfulness pratiği yapması ile yıllar boyunca odaklanma eğitimi almalarının neredeyse eş değer sayılabilecek, pozitif sonuçlar getirdiğini gösterdi.

Kaynak: VoxLive To Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP