YAZAN: ECE ÖZEL
FOTOĞRAF: GOOP

Herkesin regl deneyimi birbirinden farklılık gösterse de ayın en mutlu ve iyi geçen haftası olmadığı yaygın olarak biliniyor. Regl dönemi, öncesi ya da bitişi yoğun hormonal ve bedensel değişiklikler gibi sebeplerle birçok kadın için zihinsel ve bedensel olarak zor geçebiliyor. Kimi zaman fiziksel acı, ağrılar kimi zaman psikolojik olarak mod düşüklüğü, moralsizlik gibi hisler ile kendini gösteren regl dönemlerini iyileştirmenin çeşitli yollarını arıyoruz. Peki regl döneminde iyi hissetmek mümkün mü? Sizin için araştırdık!


5 maddede regl dönemini iyileştirme rehberi:

1. Regl dönemi öncesi ve haftası beslenmenize özen gösterin

Periyodunuzdan önceki hafta şekerli yiyeceklerden uzak durarak kan şekeri dalgalanmalarını önleyebilir, ruh hali değişimlerinin önüne geçebilirsiniz. Regl döneminde ise vücudunuzun ihtiyaç duyduğu gıdaları beslenme rutininize ekleyebilirsiniz. Öğünlerinize protein, sağlıklı yağlar ve düşük glisemikli sebzeler katabilirsiniz. Brokoli, kabak, karnabahar, biber, ıspanak, avokado gibi düşük glisemik indeksli sebzeler kan şekerinizi sabit tutmaya yarayacak, tercih edeceğiniz deniz ürünleri demir ve çinko almanızı sağlayacak, kakao içeren çikolatalar magnezyum ve demir almanıza yardımcı olacak. Ek olarak yine kan şekeri seviyenizi sabit tutmak için günde üç büyük öğün yemek yerine gününüze küçük öğünler sıkıştırabilirsiniz.

2. Kendinize ve regl döneminize karşı nazik olun

Kendinize karşı sert ve eleştirel davranmak regl döneminizde ihtiyacınız olan en son şey! Haftada her gün düzenli spor yapmak, arkadaşlarınızla buluşmak, etkinliklere katılmak, iş yerinde belirli bir çalışma disiplinine sahip olmak, bunların hepsi hayatınızın bir parçası olabilir. Fakat regl döneminde bu rutininiz zaman zaman bozulabilir. Bu konuda elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı kendinize hatırlatın. Rutinleriniz bozulduğunda suçluluk hissetmeyin, kendinize yüklenmeyin. Zor bir hafta geçiriyor olabilirsiniz, regl döneminizde kendinize karşı nazik olun ve iyi davranın!

3. Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak regl döneminde normalden biraz daha yorgun, isteksiz ve kimi zaman ağrılı hissedilmesi nedeniyle pek de tercih edilen bir eylem olmayabilir. Fakat ruh halinizi iyileştirmenin yanı sıra gergin kaslarınızı gevşetecek egzersizler regl döneminde size iyi gelebilir! Vücudunuzun endorfin salgılamasıyla birlikte fiziksel ağrı algılarınızı iyi yönde değiştirirken aynı zamanda iyi hissetmenizi sağlayacak. Yürüyüş, hafif koşu, yoga, pilates ve daha nice egzersiz türü arasından deneye yanıla size regl döneminizde en iyi gelecek egzersizi seçebilir ya da normalde bir egzersiz rutininiz varsa, çok ağırsa ilk günlerde biraz hafifleterek regl dönemlerinde egzersizlerinize ara vermemeyi deneyebilirsiniz.

4. Sezgilerinizi kullanın

Menstrüel döngünüz sırasında sezgilerinizin daha kuvvetli olduğunu ve karar verirken içgüdülerinizle hareket etmeye meyilli olduğunuzu fark edebilirsiniz. Regl döneminde sağ ve sol beyin maksimum düzeyde iletişim kurar. Çevrenizdekilerin yüz ifadelerini okumaktan etrafınızda olup bitenlerin farkına varmaya kadar algılarınız ve farkındalığınız yükselir. Bırakın yükselen algınız ve sezgileriniz sizin için kararlarınıza rehberlik etsin ! Hedefleriniz, hayalleriniz, beklentileriniz gibi konuları yazıya dökebilir, ardından her birinin sizin için taşıdığı öneme ve nasıl duyulduğuna derin bir iç gözlemle yakından bakabilirsiniz. Regl dönemlerinizde böyle bir yazı ya da not alma rutini oluşturmak, hedeflerinize ulaşmanıza ya da belki de size uygun olmayan hedeflerinizi, sezgilerinizi kullanarak görmenize yardımcı olabilir.

5. Vücudunuzun mevsimlerine odaklanın

İngiltere Red School’un kurucuları, Wild Power: Discover the Magic of the Menstrual Cycle and Awaken The Feminine Path to Power kitabının yazarları ve bir şifa yöntemi olan Menstruality Medicine Circle’ın yaratıcıları Alexandra Pope ve Sjanie Hugo Wurlitzer menstürel döngünün dört mevsimden oluştuğunu söylüyor ve farkındalığı yüksek, yaratıcılığınızın tamamının ortaya çıktığı semptomları keşfetmeniz için vücudunuzun mevsimlerini keşfetmenizi öneriyor.

Vücudunuzun iç mevsimleri:

Mevsimlerden ilkbahar, vücudumuzda yumurtlama öncesi dönemken, yaz mevsimi yumurtlama zamanına denk geliyor. Sonbahar regl öncesi dönem, reglin ilk beş günü de içsel kış mevsimi anlamına geliyor.

  • Sonbahar, kış mevsimi için yuva yapan bir dönem. İçsel anlamda ruhunuzu kışa hazırlarken, işlerimizi, projelerimizi ve aslında hayatınızı düzenleme ve size göre olmayanları serbest bırakma zamanı.
  • İçsel kış mevsiminde, hormonlarınız düşerken enerjiniz de aynı oranda düşebiliyor. Kış mevsimi aslında dinlenme ve gençleşme zamanınız. Bu dönemde sıfırlanarak gelecek döngüye, yaz mevsimine hazırlanmanız için kendinize yönelmeniz tavsiye ediliyor.
  • İlkbahar dönemi, mağaranızdan çıktığımız dönem. Östrojen hormonu ve enerji seviyeniz bu aşamada oldukça yükseliyor. İçsel mevsimlerin bu zamanında yaratıcılığınız ve merakınız da artıyor.
  • Vücudumuzda yaz mevsimi geldiğinde östrojen ve testosteron hormonları en yüksek seviyelere çıkıyor. Daha iyimser hissediyor ve sosyal bir döneme giriş yapıyoruz.

Kendisini döngüsel yaşam rehberi olarak tanımlayan Meghan Norean, içsel mevsimleri keşfetme sırasında, bir günlük ya da takvim tutmayı öneriyor. Bu pratikte, her günün tarihini, döngünün gününü ve o günkü hislerinizi yazıyorsunuz. Norean, bu pratiği üç döngü boyunca yaparak regl dönemlerindeki farklılıkları ve benzerliklerinizi tespit etmenizi tavsiye ediyor. Norean’a göre bu sayede regl döneminizde kalıplaşmış unsurları anlayarak kendi ritminizi öğrenebiliyorsunuz. Böylece örneğin stres seviyenizin yüksek, direncinizin az olduğu günleri önceden bilerek o günlere ekstra stres katmamak üzere hareket edebiliyorsunuz.Ece Özel

İstanbul’da doğan Ece, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra Milano’da Catholic University of Sacred Heart Üniversitesi'nin Medya İletişim bölümünden mezun oldu. Kendisini en iyi yazı yazarak ifade ettiğini keşfetmesiyle okumaya ve yazmaya olan ilgisi artan Ece, Live to Bloom’da editörlük yaparak okumak, yazmak ve paylaşmak konusunda heyecanına heyecan katıyor....BLOOM SHOP